Jak třídit odpad v domácnosti?

Třídit odpad je dnes skutečně velmi důležité. A to z toho důvodu, že primárně chráníme přírodu, nehledě na to, že chráníme třeba i omezené zdroje různých surovin. Já sám pravidelně třídím a zároveň si myslím, že by to měl zvládnout každý z vás. Pokud nevíte, jak na to, není třeba zoufat. Prvním krokem je samozřejmě nutnost pořídit si oddělené nádoby na odpad. Můžete buď improvizovat pomocí jednotlivých odpadkových košů, nebo můžete navštívit obchod, kde jsou již k dostání odpadkové koše určené přímo do domácnosti, na třídění odpadu. Ty jsou barevně označeny a tak jsou spojeny s jistotou toho, že každý konkrétní laterál patří na jiné místo.

Jak odpad v domácnosti rozdělovat?

Je to poměrně jednoduché, jelikož třídit dnes musíme několik hlavních materiálů. Co já považuji na zcela naprostý základ, to je snaha o to, třídit papír, plasty a také sklo. Všechno to jsou materiály, se kterými přijdeme v našich domácnostech do styku více než dost. Pokud je sami nebudeme zpětně využívat – třeba v podobě zavařovacích sklenic, je třeba je poslat do druhého kola právě pomocí třídění. Zde platí, že je umístíme do jednotlivých košů, aby bylo přesně odděleno, o co se jedná a nedošlo ke kombinaci. Co dále doporučuji třídit, to je také bio odpad. Tedy v podstatě vše, co je živého původu, a to ať už se jedná o zbytky spojené s přípravou jídel, nebo samotné zbytky jídel. I to je dobré třídit odděleně, jelikož i bio odpad má své zajímavé využití. Především ve formě nové energie.

Kam s odpadem dále?

Jakmile máte jasno v tom, jak třídit a rozhodnete se jako já, že je to správný krok, je třeba se zamyslet nad tím, kam s daným odpadem. I zde je postup poměrně jednoduchý. V podstatě stačí vyhledat v okolí bydliště nejbližší kontejnery. Ty na papír, sklo a plasty jsou dnes dostupné doslova na každém rohu. A to i v malých obcích. Problémem stále zůstávají kontejnery na bio odpad, které se objevují pomaleji. Ve větších městech jsou však samozřejmostí. Poté už stačí váš domácí odpad umístit do konkrétních kontejnerů a máte stoprocentně splněno.