Jak pečovat o stříbrné náušnice, aby neskončily v odpadech Vašich klenotů?

Pokud si pořizujeme šperky z drahých kovů namísto plechu, je velkou výhodou, že nám vydrží doslova do konce života (pokud je tedy například neztratíme). Stříbro tak můžeme nosit doslova pořád. Je to kov, který se díky své barvě hodí jako neutrální doplněk ke všemu a především nevyžaduje příliš velkou péči. Kromě občasného vyčištění, aby se opět leskl jako nový, je téměř bez údržby.

Stříbro a jeho černání

stříbrné náušnice pecky vyžadují jen minimální péči, obvyklepo nějaké době bude patrné, že jsou často nošeny. Stříbro při kontaktu s pokožkou,respektive s naším potem, chemickými látkami (od parfémů, laků na vlasy a krémů až po osvěžovače vzduchu a mýdla) a prostředím začne měnit barvu a chytat jakoby černý nádech. To je způsobeno oxidací. Právě náušnice jsou díky svémuu místění přímo v ušním lalůčku více náchylné, než třeba přívěsek řetízku.Proces tmavnutí  je zcela přirozený a nejedná se o vadu kovu ani špatné používání. Důležité je, že je černání odstranitelné a lesk se dá snadno vrátit do původního stavu.

Jak stříbrné náušnice vyčistit

Záleží na frekvenci nošení a také na detailech, jako například jaké přípravky používáme a jak moc se potíme. Rozhodně nemá smysl se kvůli šperkům jakkoliv omezovat. Vyčištění je snadné, jen ho někteří budou provádět častěji než jiní. Můžeme naušnice snadno vyleštit i v domácím prostředí. Mezi nejznámější „babské recepty“ patří například:

  • Vložení do horké vody se špetkou soli a kouskem hliníkového alobalu
  • Odmáčení přes noc ve vodě, ve které se vařily brambory
  • Použití roztoku se lžící octu a kapkou jaru na náušnice po dobu jednoho dne
  • Zabalení do alobalu a ponoření do trošku horké vody s půl sáčkem kypřícího prášku

Se začernáním si ale nejlépe poradí ve specializovaném obchodě jako je klenotnictví nebo přímo takovém se specializací na péči o kovy. Tam probíhá kvalitní a odborné čištění náušnic pomocí chemických prostředků k tomuto účelu přímo určených nebo pomocí ultrazvuku. Zde máte výsledek zaručený a stoprocentní.