Co se dá vyrobit z odpadu ?

Třídit odpad by mělo být naprostou samozřejmostí každého člověka. Já sám se snažím jít příkladem. S tím souvisí také to, že si pravidelně zjišťuji, na co lze odpad jako takový využít. Pokud vás podobné informace zajímají také, podívejte se spolu se mnou na to, co lze z odpadového materiálu vyrobit. Začněme třeba PET lahvemi, ze kterých lze vyrobit plastové obrubníky, protihlukové stěn, ale třeba i plotové plaňky. Stejně tak se dá z vyhozených PET lahví vyrobit i další lahev, nebo v podstatě jakýkoliv jiný výrobek z plastu. Díky tomu tento materiál neskončí na skládce.

Co se vyrobí z papíru?

I ten vyhazuje každý domácnost. Tedy i ta moje. Příkladem mohou být nejenom noviny a letáky, ale třeba i krabice od mléka a džusu. Ty se mohou používat třeba na výrobu různých knih, stejně jako krabic, ale také i obalových materiálů, které se používají v podstatě v jakémkoliv distribučním procesu. Samozřejmostí je, že i tento již recyklovaný papír lze opětovně zpracovat, což následně vede k tomu, že ho lze využívat stále dokola. Samozřejmě, že zde určité ztráty jsou, ale stále je to cenově i ekonomicky výhodnější, než kácet stromy a vyrábět papír nový. Takto se dokonce může jeden typ papíru využít v rámci celého recyklačního procesu až sedmkrát. To je jasná ukázka toho, že třídit je skutečně správné.

Uplatnění najde také sklo

Ano, i s ním je spojena celá řada možností, jak ho můžeme konkrétně využít. Nejčastěji zde dochází k tomu, že se z vyhozených lahví vytvářejí nové obalové materiály. Tedy opět lahve, stejně jako to mohou být i sklenice, nebo jiné výrobky, které následně se svým obsahem najdeme na pultech současných obchodů. Dále nezapomínejme na to, že se sklo, konkrétně to recyklované může objevit jako příměs třeba různých výrobků z betonu, stejně jako může být součástí různých brusných materiálů, nebo tepelných izolací. I zde logicky platí, že tato cesta je z výrobního i ekonomického procesu mnohem zajímavější, než kdyby se využívalo sklo zcela nové. Zvláště proto, že zde je třeba hlavně surovina jako taková a nehledí se na případný design a jeho vzhledový význam.